ceramika użytkowa – pottery

Ceramika użytkowa – motto:   

 Ziemia, tak mi bliska; turkusowo zielona, a jednocześnie wrząca w swym jądrze.

 

 

 

Jedzenie jest dla mnie aktem zjednoczenia z matką Ziemią, z której wszystko pochodzi. Technika i estetyka mojego garncarstwa jest jej jak najbliższa.

 

CERAMIKA SERII ZIEMIA

 

Wszystkie talerze, misy, miseczki i garnki z serii „Ziemia” są lepione z formowanych osobno elementów. Niektóre fragmenty powstają przez drapowanie na specjalnie przygotowanych formach z kartonu, papieru lub na przedmiotach codziennego użytku, inne są toczone na kole, pozostałe są lepione w dłoniach. Wszystkie wyroby mają wygładzany spód, żeby uniknąć jakichkolwiek zarysowań podczas użytkowania. Boki są celowo obrabiane w sposób pozwalający wydobyć szorstkość szamotu, która ułatwia bezpieczne trzymanie naczyń. Wykończenie jest celowo nierówne, postarzające, aby podkreślić ręczne wykonanie. Kolorystyka nawiązuje do wrzącego jądra ziemi i turkusowo, zielono niebieskiej warstwy wierzchniej. Szkliwię głównie powierzchnie przeznaczone do kontaktu z żywnością, a do kontaktu z dłońmi zostawiam „surową” glinę.

patera
Patera „Ziemia”, ciemna glina, gruby szamot, czerwone szkliwo, na podstawie, śr. 28 cm.
kokilka
Czarki „Ziemia”, ciemna glina, gruby szamot, czerwone szkliwo, kolo i kwadrat, 250 ml.

 

 

CERAMIKA SERII ZEN/ZEN POTTERY

 

Obiekty nieszkliwione w serii „Zen” są ręcznie formowane, stemplowane ozdobnie stemplami własnej roboty, polerowane, suszone na słońcu, a następnie wypalane w ogniu lub piecu elektrycznym. Wszystkie są pięknie, naturalnie  ubarwione.

Szkliwione naczynia tej serii są również ręcznie formowane. Cechują je miękkie, organiczne linie wzmocnione, w niektórych, przez regularny wzór kropek.

 

 

Patera stemplowana, kwiaty, gruby szamot, śr. 26 cm.

 

Talerz, łąka, gruby szamot, śr. 18 cm.
Talerz, łąka, gruby szamot, śr. 18 cm.
Miska i filiżanki, kropki, gliny różne, różne kolory, 150 ml.

 

Kubki ceramiczne, różne rodzaje gliny i szkliwa, 150/250 ml.